Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wypis a odpis aktu notarialnego - czym to się różni?
Klienci kancelarii notarialnych bardzo często zastanawiają się, czemu nie otrzymują oryginału aktu notarialnego, a jedynie jego wypis. Sytuacja taka nierzadko niepokoi kontrahentów, którzy zastanawiają się czy procedura została przeprowadzona poprawnie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wytłumaczenie tej sytuacji pojawia się już wtedy, gdy notariusz odczytuje zapis w tym dokumencie. Czym różni się wypis od aktu notarialnego?
Czym jest akt notarialny?
Akt notarialny to dokument, który może być sporządzony wyłącznie przez notariusza lub polskiego konsula. W tym drugim przypadku musi on otrzymać pisemne upoważnienie od Ministra Sprawiedliwości wydawane na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych. Zawiera takie informacje jak:
Przeczytaj również: W jakim celu sporządza się protokół spółek?
dzień, miesiąc, rok i miejsce sporządzenia dokumentu, a w razie potrzeby również godzinę i minutę rozpoczęcia jego podpisywania,
imię i nazwisko notariusza oraz adres kancelarii,
imiona i nazwiska osób fizycznych, ich miejsca zamieszkania oraz imiona ich rodziców,
dane osób prawnych lub fizycznych, które uczestniczyły w jego sporządzeniu,
podpisy.
Czasami wymagane są również dodatkowe dane, jeżeli to cudzoziemiec podpisuje akt notarialny. Kraków to miejscowość, gdzie znajdują się kancelarie umożliwiające przeprowadzenie takiej procedury.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o umowie darowizny?
Czym różni się akt notarialny od wypisu?
Wiele osób wciąż nie rozróżnia aktu notarialnego od wypisu. Ten pierwszy dokument to oryginał, który po odczytaniu jest podpisywany przez notariusza i strony biorące udział w danej procedurze. Zostaje on w archiwum kancelarii przez okres 10 lat, a następnie trafia do właściwego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Zgodnie z prawem, nie może być on wydany poza miejsce przechowywania, jakim jest Kancelaria Notarialna Bożena Koćma, Adam Rogala S.C. lub budynek, w którym przyjmuje inny notariusz.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze notariusza?
Z tego powodu rejent klientom przekazuje wypis. Ma on taką samą moc prawną jak oryginał. Wydawany jest on osobom upoważnionym do otrzymania tego dokumentu w akcie notarialnym, a także ich następcom prawnym. Za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego wyroku sądu wypis może być udostępniony również innym osobom. Jest on opatrzony pieczęcią i podpisany przez notariusza. Jeśli ma więcej niż jedną stronę, musi być ponumerowany i właściwie połączony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana