Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zakres obowiązków notariusza w obrocie nieruchomościami
Notariusz to osoba zajmująca się przede wszystkim zabezpieczaniem prawnym dokumentów, dlatego z jej usług korzysta się między innymi podczas sporządzania różnego rodzaju umów i aktów. Dotyczą one również obrotu nieruchomościami. Na czym konkretnie polegają wówczas obowiązki notariusza? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.
Obrót nieruchomościami a usługi notariusza
Notariusze to specjaliści dysponujący dużą wiedzą prawną, dlatego z ich usług korzysta się w wielu sytuacjach, w których konieczna jest znajomość przepisów. Co więcej, niektóre dokumenty związane z nieruchomościami muszą przyjmować formę aktów notarialnych. Poświadczenie tego typu nadaje im wagi prawnej. Przykładami usług notariusza podczas obrotu nieruchomościami są zatem ustanowienie hipoteki czy przeniesienie własności lokalu. Specjalista zajmuje się też sprawdzaniem poprawności zapisów w księgach wieczystych. Notariusz przygotowuje również umowy w formie aktu notarialnego, między innymi umowę kupna-sprzedaży czy współwłasności. Przed przystąpieniem do konkretnego działania wchodzącego w zakres obrotu nieruchomościami należy dowiedzieć się więcej na temat obowiązków związanych ze sporządzaniem dokumentów. Najlepiej skontaktować się z notariuszem, który przekaże klientowi wszelkie niezbędne informacje.
Przeczytaj również: Wypis a odpis aktu notarialnego - czym to się różni?
Co powinien zawierać akt notarialny?
Aby akt notarialny był poprawnie sporządzony, musi on zawierać pewne niezbędne informacje. Należą do nich przede wszystkim dane zarówno notariusza, jak i osób reprezentujących każdą ze stron. Istotne jest także umieszczenie w dokumencie dokładnej daty jego przygotowania. Co więcej, w akcie muszą się znaleźć podpisy notariusza i klientów, a także potwierdzenie, że treść dokumentu została odczytana. Specjaliści sporządzający dokumenty tego typu pracują w wybranych kancelariach, przykład stanowi Kancelaria Notarialna Agata Rabczuk - Agnieszka Raczek S.C. Akty notarialne to specyficzne pisma, które mają dużą wagę prawną. W niektórych przypadkach sporządzenie dokumentu w tej formie jest konieczne, ale czasem strony decydują się na to, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. Akt notarialny zapewnia większe bezpieczeństwo osobom, których dotyczy, dlatego bardzo często warto skorzystać z tej opcji.
Przeczytaj również: Jakie umowy warto sporządzać w formie aktu notarialnego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana