Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasada pełnego odszkodowania w kontekście odszkodowań górniczych
Szkody górnicze to nie tylko poniesione straty, ale również utracone korzyści. Szczególnie jeśli nie jest możliwe pełne przywrócenie stanu poprzedniego, a także wtedy, kiedy szkoda dotyczy np. plonów. W związku z tym wyraz znajduje tutaj zasada pełnego odszkodowania, która zakłada, że rekompensata powinna obejmować zarówno straty, jak i korzyści, które mógłby zyskać poszkodowany, gdyby nie szkoda.
Czym jest zasada pełnego odszkodowania?
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w przypadku wystąpienia szkody jej naprawienie powinno wiązać się z przywróceniem do stanu poprzedniego lub wypłatą odszkodowania pieniężnego. Co ważne, funkcja kompensacyjna zakłada, że poniesiony uszczerbek powinien zostać w pełni wynagrodzony. Jednak z drugiej strony prawo reguluje, że rekompensata nie może przekroczyć równowartości szkody. To oznacza, że poszkodowany nie może wzbogacić się na szkodzie, choć jednocześnie celem świadczenia odszkodowawczego jest doprowadzenie do takiej sytuacji, jakby szkoda nigdy nie nastąpiła.
Co ważne, jedna z możliwości naprawienia szkody, czyli przywrócenie stanu poprzedniego, nie zawsze prowadzi do wyrównania majątku do wysokości sprzed pojawienia się uszczerbku. Współmierny i wyrównawczy charakter ma jedynie odszkodowanie pieniężne. Dlatego osoba poszkodowana, niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest to szkoda – górnicza, czy też nie, może domagać się zarówno naprawy, jak i rekompensaty za utracone korzyści.
Realizacja zasady pełnego odszkodowania w przypadku szkód górniczych
W praktyce oznacza to, że w przypadku wystąpienia szkody górniczej poszkodowany może domagać się odszkodowania w takiej wysokości, aby pokryć koszt profilaktyki, naprawienia szkód oraz utraconych korzyści. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegają grunty, plony, a także budynki i maszyny gospodarcze, co utrudnia albo uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej lub rolniczej. Oczywiście można rozszerzyć tę zasadę także na domy mieszkalne, ponieważ z powodu uszkodzeń lub nieodwracalnych zmian terenu zmniejsza się ich wartość rynkowa.
Udowodnienie, że gdyby nie szkoda, poszkodowany odniósłby zysk, jest bardzo trudne i wymaga wszechstronnej wiedzy prawników, rzeczoznawców i geologów, dlatego pomóc w tym mogą specjaliści od odszkodowań górniczych z firmy Kompensata z Rudy Śląskiej. Dzięki temu osoba, która poniosła straty w związku z ruchem zakładu górniczego, uzyska pełne odszkodowanie, które zrekompensuje stan majątkowy i wyrówna go do tego sprzed zaistnienia szkody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana